Strona Główna Dla kogo Dlaczego w Krynicy Cennik Cennik Cennik
do 31 grudnia 2001 r. Krynica, stosuje się też nieformalną nazwę Krynica Górska - to tu od 1990 roku we wrześniu odbywają się cykliczne spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy centralnej i wschodniej pod nazwą "Forum Ekonomiczne". Na forum w roku 2004 zaproszono gości z Europy zachodniej oraz krajów arabskich. Krynica-Zdrój to ośrodek turystyczny. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, stanowiąc doskonalą bazę wypadową w okoliczne góry.

W sezonie zimowym przygotowanych jest 8 tras narciarskich o łącznej długości ok.8 km. Narciarstwo uprawiać można na stokach w Krynicy-Słotwinach i na Jaworzynie Krynickiej (1114 m. n.p.m.). gdzie od 1997 roku funkcjonuje linowa kolej gondolowa (1200 osób/h) wraz z jej klejnotem - fisowską jedynką z pięknymi widokami o długości 2,6 km.

W odległości około 20 km od Krynicy możemy również pojeździe na Wierchomli. W Wierchomli każdy znajdzie odpowiednie dla siebie stoki dopasowane do indywidualnych umiejętności i kondycji fizycznej. Posiada ona krzesło cztero osobowe z taśmą najazdową o długość 1600m. różnica poziomów 300 m, szerokość 100 - 300 m, oświetlony, sztucznie snieżony. Jest on połączony z wyciągiem Płatek, Frycek, Polanki i Toczek.
W sezonie letnim zaś Wierchomla oferuje: Park rowerowy, Paintball, Nordic Walking oraz Spływy Popradem.

KULTURA

Najbardziej znaną, doroczną imprezą w Krynicy-Zdroju jest organizowany od 1967r. Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury, na który (na przełomie sierpnia i września) zjeżdżają soliści, teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncertu promenadowego na deptaku słucha około 20 000 osób. Koncerty odbywają się również w Pijalni Głównej, w sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego, organizowany jest przegląd filmów z udziałem Kiepury. Na uwagę zasługuje j także coroczny (organizowany w lutym) Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

ZABYTKI

Najstarszym budynkiem w Krynicy jest pijalnia "Słotwinka"z 1815roku. Początkowo stała w miejscu, które obecnie zajmuje Pijalnia Główna na krynickim deptaku, w późniejszym okresie przeniesiona do Parku Słotwińskiego. Otwarta sezonowo. Tuż obok znajdziemy Muszlę Koncertową, której historia] sięga 1870roku. Wybudowany wtedy Pawilon nosił nazwę Słotwiński Pawilon Koncertowy i taką też pełnił funkcję. Odbywały się tam koncerty a sam park był ulubionym miejscem kuracjuszy odwiedzających Krynicę. Od roku 1989 niniejszy obiekt po generalnym remoncie, aczkolwiek nie ingerującym w jego stylistykę,funkcjonuje jako restauracja. Inne zabytki uzdrowiska to Łazienki Borowinowe z 7881 roku, Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66 oraz Pijalnia Główna z 1971 roku, wewnątrz której znajduje się sala koncertowa i ogród zimowy. Naprzeciw stoi neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 r, w którym mieści się pijalnia wody "Mieczysław". Na tyłach tego domu.za potokiem Kryniczanka są wzniesione w drugiej połowie XIX wieku drewniane wille. W jednej z nich.zwanej "Romanówka", od 1995 roku mieści się Muzeum Nikifora, właściwie Epifaniusza Drowniaka (1895-1968), krynickiego malarza prymitywisty pochodzenia łemkowskiego o światowej sławie. Obok Pijalni Głównej stoi Muszla Koncertowa z tablicą ku czci związanego z Krynicą Jana Kiepury (1902-66). To on w okresie międzywojennym za pieniądze zarobione na scenach świata wybudował w Krynicy-Zdroju według projektu Bohdana Pniewskiego kosztującą trzy miliony dolarów willę Patria. W Krynicy znajduje się drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku, kościół NMP Wniebowziętej, wzniesiony w latach 1887-1902 w stylu "renesansu włoskiego". Nowe Łazienki Mineralne (1923-26).W Krynicy-Zdrój i jej najbliższej okolicy jest wytyczony Szlak Cerkwii Łemkowskich poświęcony budownictwu sakralnemu tych okolic.